INFORMACE - COVID 19

Návštěva Františkových Lázní se nerovná zvýšenému ohrožení nemocí Covid-19.  Starosta Kuchař vyvrací mediální paniku.

Známé lázeňské středisko se ocitlo pod zvýšenou mediální pozorností poté, co bylo město označeno za velké ohnisko nákazy koronavirem. Podle starosty města Františkovy Lázně Jana Kuchaře jde ale především o senzaci, která vychází z nepřesné interpretace čísel.

„Nastavili jsme veškerá hygienická opatření po komunikaci s Krajskou hygienickou stanicí Karlovarského kraje, která jsou hodnocena jako dostatečná. Mrzí mě, že nikdo nenapíše, že se jedná o počty trasování již za víc jak měsíc. Pokud by se tímto způsobem hygienické stanice zabývaly kterýmkoliv turistickým místem v České republice, byly by čísla podobná a možná ještě více alarmující,“ říká Kuchař.

Vysoké číslo ve skutečnosti uvádí počet pozitivně testovaných, kteří mají „souvislost s městem.“ To znamená, že jím třeba jen projeli, zastavili se na kávu, nebo zde pár dnů strávili. Trasování je prováděno zpětně, tedy v současné době jsou uváděná čísla souhrnem za cca 5 týdnů. Ze statistik vyplývá, že průměrná délka pobytu ve Františkových Lázních je 6,5 dne, tedy cca jeden týden. Kapacita hromadných ubytovacích zařízení je 4 665 lůžek.

Znamená to tedy, že ve Františkových Lázních bylo ubytováno za tuto dobu cca 23 000 klientů. K tomu je třeba přičíst v průměru 500 denních návštěvníků, což činí za dobu 5 týdnů dalších 17 500 lidí. Sečteno a podtrženo, za posledních 5 týdnu, za které je město trasováno, prošlo Františkovými Lázněmi více jak 40.000 lidí. To je slušné číslo na 5,5 tisícové město. Dle statistiky trasování je pozitivně testováno 200 lidí, kteří mají SOUVISLOST s Františkovými Lázněmi. To je 0,5%. Nikdo se ale také v médiích nezmínil, že mnoho lidí s příznaky přijelo, nebo byly odhaleny v prvních dnech pobytu, tedy Covid si do města již přivezli.

„Mrzí mě, že se tu vytváří umělá panika a stigmatizuje se naše město,“ říká Kuchař. „Prostě jsme měli smůlu, že se trasovalo zrovna u nás a tenhle hon na čarodějnice odmítám.  Které z měst v ČR bylo stejným způsobem trasováno, jako jsme byli my? Kolik ze současných 10.000 nakažených bylo například na Lipně, v Českém Krumlově či jiných destinacích cestovního ruchu, které v letošním létě byly také tak navštěvovány jako naše město? To se bohužel asi nikdy nedozvíme, protože to nikdo nesleduje.“

Vedení města a poskytovatelé služeb podle Kuchařových slov po celé sledované období jednali v součinnosti s Krajskou hygienou a Ministerstvem zdravotnictví a zaváděli veškerá doporučená opatření. Nadto město zajistilo 30 tisíc roušek a tisíc respirátorů a rukavic. Ty jsou k dispozici všem, kdo je potřebují, tedy senioři, školy a školky, obchody i lázeňské domy. Světoznámé lázně fungují i nadále normálně, spolu s veškerými balneoprovozy, restauracemi a kavárnami.

„Lidé se rozhodně nemusejí do Františkových Lázní obávat přijet, určitě nepodstoupí větší riziko, než při cestě do jakékoliv jiné turistické destinace v České republice, “ uzavírá starosta Františkových Lázní Jan Kuchař.

Menu